Praktický Design: Léto, lokální móda a čeští tvůrci

Marko.in_léto_summer

Obrázek našeho léta: Šmrnc a vtip vs. nízká kvalita a vysoká míra nevkusu. Léto a venkovní teplota +30°C opravdu není univerzální výmluva na nošení čehokoliv, kdykoliv a kamkoliv. Není to ani kvalitní řešení faktu, že se potíte. Vyhněte se „létománii“! Myslete na celé tři měsíce, ne jen na celkem 15 dní, kdy jsou tropická vedra – ušetříte si tím spoustu energie, čas i peníze. Vedle chladnějších dní a častých změn počasí, kdy se spíše hodí bunda než plavky, je tu i všudypřítomná klimatizace, kvůli které ve finále s sebou nosíte i svetr, protože je Vám v interiéru prostě zima! Podívejme se spolu na pojem letní produkt.

Jednou ze základních myšlenek oblečení je, aby nám sloužilo! Otázka na úvod pro Vás, slouží vám to vaše?

V dnešní době hyper produkce za víkend vidíme a slyšíme dva krát více, než naše babičky za celý měsíc. Fotky na Instagramu, Face Booku a internetu vůbec zhlédneme tak rychle a vidíme na nich tolik vjemů, že je jen stěží náš mozek může stačit kvalitně vstřebat. Vytvořit si k nim emoci, pocit, nebo představu vůně a jiných prožitků z toho, co vidíme. Podobnou hyperkrátkou životnost má i dnešní letní móda. Dnes populární téma Fair Fashion a protesty proti šití v Bangladéši, jsou v rozporu s plnými obchody velikých řetězců, kde lidé stojí fronty, aby si koupili levné oděvy, které na konci léta vyhodí. Seprané a vytahané hadry se prostě nenosí!

Opravdu si chcete za každou cenu koupit tak lehounké až průhledné tričko, šaty, košili, kterou za dva měsíce budete moct vyhodit? Můžete a budete takové oblečení nosit i jindy a jinam než jen v + 30°C a to jen s kamarádkami na Náplavku v lepším případě k vodě?

Lidé si odmítnou koupit zajímavě střižený model, s tvrzením, že by tak výstřední kus neunosili (většinou za takovým tvrzením stojí známá otázka „co na to řeknou ostatní?“). O týden později jdou s barevnou podprsenkou a průhledným trikem do restaurace, kam by se spíše hodila halenka a sukně ke kolenům.

Je lepší být výstřední kultivovaným a kvalitním způsobem, než nechtěně extravagantní doslova laciným a nevhodným způsobem.

Jasná otázka, kam se poděla ta střídmost a je skutečně léto a fakt, že je venku +30°C univerzální výmluva? Jednoznačně ne! Na slunci, v takové teplotě, ve městě, se potíte i ve vlastní kůži! V létě se pocení nevyhnete ani svlečená do naha… spíše než super lehoučká a průhledná „rychlo móda“ je lepší pomoc proti zápachu z potu hygiena.

 Marko.in_leto_summer_2017_2

Východisko a řešení můžete najít v práci lokálních tvůrců.

Letní modely, které nejsou průhledné na pohled (myšleno negativně pro ty průhledné a pozitivně pro ty od domácích návrhářů) užijete daleko častěji. Za šaty zaplatíte dvakrát - třikrát více a vydrží Vám i pětkrát déle. Výhodný poměr (šaty za 1.000,- = jedno léto, šaty za 3.000,- = pět let). Tím šetříte čas strávený nakupováním a peníze za neustále dokupování vytahaných, ožmolkovaných, prodřených a rozpáraných modelů.

Následuje výhoda rozmanitosti práce českých návrhářů. Aneb možnost najít si model, který je unikátní. Zároveň žijeme v zemi bohaté na kreativitu a tak máte rozmanitý výběr u koho z tuzemských výrobců si nakoupit. 

To nejlepší na konec, je to rozumná a praktická volba. Většina domácích tvůrců používá kvalitnější materiály, než najdete v masové výrobě. Na první pohled se Vám může zdát, že v obchoďáku najdete letnější kousky, ale když prohlédnete za iluzi léta, ve které je devadesát dní tropické vedro, zjistíte, že šaty z kvalitního úpletu unosíte mnohem častěji.

Při výběru materiálů u Marko.in dávám přednost kvalitě. Látka, která je z větší části přírodní a obsahuje procenta syntetických materiálů je skvělou variantou pro pohodlí, které Vám vydrží.

Má myšlenka je, abyste si oblíbené šaty oblékla příští rok i za pět let. Tím společně šetříme Váš čas, peníze i přírodu.

Kouzlo aktuální kolekce Marko.in spočívá v tom, že si modely možná neoblečete na pláž, zato je unosíte na jaře, v létě i na podzim. Stejně tak si je vezmete do práce, na výlet i večerní příležitost. 

Šaty Klára už znáte. Dnes Vám ukážu šaty Lenka, ty ocení milovnice o něco uplejších střihů.  

Najdete v nich vše, o čem píšu v tomto článku. Design a kvalitní a efektivní řešení.  V materiálu, ze kterého jsou ušité, se budete cítit jako s druhou kůží. Potěší Vás i jeho odolnost například během praní. Zamilujete se do jeho další vlastnosti a to je elasticita. Šaty se Vám doslova přizpůsobí. Čekají Vás v životě změny ať už duševní, nebo fyzické, s Lenkami můžete počítat, jsou v tom s Vámi!

I tento model je střihově přizpůsoben možnosti podkasávání. Během dopoledne v nich absolvujte zcela elegantně pracovní pohovor nebo schůzku s vedením firmy a odpoledne přezutá do tenisek vyrazte s dětmi na výlet, za kamarádkami do města, nebo s manželem na procházku do přírody.

 

 

 (foto: Foto Besi)

Je pro Vás důležité mít na každý den na sobě něco nového a absolvovat co čtrnáct dní nákupy v obchodech s malými kabinkami a prodírajíc se mezi dalšími stovkami žen, které si kupují to samé co vy? Nebo vědět, že v šatníku máte model, na který se můžete vždy spolehnout? Volba je na Vás.

Máme více lét než jedno. Proto i letní oblečení má vydržet déle než jednu sezónu. U zimní bundy na lyže také očekáváte, že Vám vydrží.

 

 

Marko Lopatić

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení